Archive for the Category »İsmet İnönü Heykeli «

İsmet İnönü Heykeli

Atatürk’ün doğumunun 100. yıldönümüne kadar Mudanya’nın tek heykeliydi. İskele Meydanında şimdiki Atatürk Heykeli’nin bulunduğu yerde yüksek taş bir kaide üzerinde Frontal görünüşlü bir heykeldir.
Sanatçısı, ilk kadın heykelcilerimizden Sabiha BENGÜTAŞ’tır. Heykelin kaidesinin yapımında ve çevre düzenlenmesinde bizzat çalışmıştır. Kaidenin taşları Armutlu kasabasından getirilmiş, işçilik bizzat Mudanya’da yapılmıştır.
Heykelde, İnönü’nün 2 cephesi işlenmiştir. İnönü sırtındaki peleriniyle arkası şekillendirilmiş, başı açık olarak görülür. Halbuki elbisesi ve kılıcı ile bir askerdir. Sağ elinde bir tomar tutmakta, bu tomarla Mudanya Mütarekesi ve Lozan Antlaşmasının siyasi başarısı simgelenmektedir. Heykeli Mudanya için hayırsever Hayri İpar ısmarlamıştır. İpar, bu heykelin Mütareke Binası önüne konulmasını, büyük kurtarıcımız Atatürk’ün heykelinin de İskele meydanına konması için heykeltraş Nusret SUMAN’a sipariş vermiştir. Her 2 heykel bitip de Bursa’ya geldiğinde devrin Valisi Mudanya için 2 heykelin fazla geleceğini ileri sürerek Atatürk Heykeli’ni, Mudanya’ya göndermemiştir.
1981 yılında İskele meydanında bulunan İsmet İnönü Heykeli, Mütarke Müze Evi önündeki alana alınarak park haline dönüştürüldü.

NOT: Sanatla ilgili kitaplarda, Mudanya’da diye belirlenen Nusret SUMAN’ın Atatürk Heykeli’nin şimdi nerede olduğu bilinmemektedir

Kategori: İsmet İnönü Heykeli  Yoruma Kapali