Mudanya’ya nasıl gelinir?

|NEREDE KALINIR?| |GEZİLECEK YERLER| |NE ALINIR?| |YAPMADAN DÖNME|

ÖZEL ARAÇLA KARADAN ULAŞIM
İstanbul çıkışlı olanlar için Mudanya’ya en zahmetsiz ulaşım Yenikapı’dan deniz otobüsü ile olabilir. Kara yolu ile gelmek isteyenler için ya Bursa üzerinden geniş ve rahat yollar kullanarak, ya da daha farklı ara yollar kullanarak gelinebilir. Bizde gezi amaçlı yola çıkıyor güzergâh boyunca görebileceklerimizi sıralıyoruz. İlk etapta İstanbul Çamlıca gişelerden geçerek otobandan Bayramoğlu-Darıca sapağına geliyor, burada otoyoldan ayrılarak Eskihisar feribot iskelesine gelip Topçular tarafına geçiyorsunuz. Yalova’ya girmeden Bursa yönüne tırmanan rampa geniş rahat çıkış sağlıyor. Orhangazi sağda, İznik solda bırakılıp geçiliyor, Gemlik aşılıyor ve sağınızda Kurşunlu sapağı çıkıyor. Bu daracık iki şeritli ağaçlı yoldan devam ettiğinizde Kurşunlu mevkii üzerinde sıralanmış villaları, yazlıkları, köy evleri, lokanta, kafeler arasından ilerliyor, Marmara sahilinde yer alan mesire yerlerini, ağaçlar arasında, deniz kenarı ideal piknik ve kamp alanlarını, plajları, bir de kilise kalıntısını geride bırakarak Altıntaş’a ve Güzelyalı’ya ulaşıyorsunuz.

Güzelyalı : Önceleri beldeyken, sonra Mudanya’ya bağlanıp ilçenin sahil mahallesi konumuna gelen Güzelyalı Mudanya ilçesine öylesine yakın ve gelişmişki Mudanya olduğunuzu sanıyorsunuz. Seyri güzel yüksekten geçen yol son dönemeçte karşınıza önce limanı çıkarıyor, limanın gerisinde Güzelyalı ve Mudanya’yı gözler önüne seriyor.

Balıkçı barınağı, marina içinde bağlı yatlar, tekneler, plaj, dalgakıran, yürüyüş bandı, park ve bahçeler, anıtlar, evler, yazlıklar ve de apartmanlar kısa bir şaşkınlık yaşamanıza neden oluyor. Güzelyalı içine girer girmez restore edilmiş birkaç evin arasından sağa dönünce kendinizi marinada, deniz kenarında buluveriyorsunuz. Dalgakıran üzerinde rahatça yürünebilsin diye, Güzelyalı’yı karşınıza alıp, yüksekten bakmak için çeşitli noktalardan yayalara çıkış merdivenleri yapılmış. Balık tutanlarda oluyor. Yüzünüzü dalgakıranın girişine çevirince, İstanbullular için tanıdık bir sima ile karşılaşmak eski bir dostla karşılaşmak tadı veriyor. Bu dost yıllarca Kadıköy- Karaköy arasında yolcu taşıyan, şehir hatları gemilerinden biri olan ve emekli olduktan sonra ihale ile satın alınıp Otantik Otel&Restaurant olarak hizmet veren Turan Emeksiz olduğunu görüp eski günleri, yan tarafında oturup Sarayburnu’na Kızkulesi tarafına bakarak çay içtiğiniz günleri anımsıyorsunuz.

Neyse ki Yenikapı – Mudanya arası sefer yapan feribotun yanaştığı iskele karşısında bu defa gemiye bakarak çay içebileceğiniz bir çay bahçesi bulabiliyorsunuz. Şehit Burhan Zeytinci adı verilen anıtlı parkı devam ederek Güzelyalı sahilini gezebilirsiniz. Vakit geçirecek birçok mekâna veda ederek yokuşu Mudanya girişine bağlanmak üzere çıkıyor, bu çıkışta balık temasının işlendiği bir başka metal yapım heykelle karşılaşıyorsunuz.

Üç kilometre sonra Mudanya “Hoş geldiniz” ile sizi karşılıyor, meydanda ilçenin simgesi yunus heykelleri, sağ tarafınızda iskele, restoran, çay bahçeleri, büfelerle çevrili geniş alanın ortasında dururken Mudanya’ya ulaşmış oluyorsunuz.

DENİZYOLUYLA
İstanbul’dan gelmek için İDO’nun Yenikapı kalkışlı hızlı feribotları bir saat 45 dakikada, yine iDO’nun Kadıköy kalkışlı denizotobüsleri ile Güzelyalı iskelesine gelebilirsiniz.

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin kuruluşu olan BUDO ile de Kabataş kalkışlı denizotobüsleriyle Mudanya’ya ulaşabilirsiniz. Hızlı feribot ve denizotobüsleri Hafta içi ve Cumartesi son seferi saat 21.00’a kadar yapılırken, Mudanya kalkışı 07.00 oluyor.

İDO Güzelyalı-Yenikapı arasındaki hızlı feribotlar için ÜCRET TARİFESİ ve SEFER SAATLERİ tıklayınız. İDO HATTI 0(212)444 4 436
BUDO
Mudanya-Kabataş arasındaki denizotobüsleri ÜCRET TARİFESİ ve SEFER SAATLERİ tıklayınız. BUDO HATTI 0(224)444 99 16

ŞEHİR İÇİ ULAŞIM
Yaz kış Bursa’dan karşılıklı yapılan minibüs seferlerinin yanı sıra, Büyükşehir Belediyesi özel halk otobüsleri yarım saate bir sefer yapıyorlar.

2/GM Mudanya-Güzelyalı 2/M Mudanya-Mudanya Devlet Hastanesi
104 Mudanya İskelesi-Güzelyalı-Kurşunlu-Gemlik
2/U Mudanya İskelesi-Uludağ Üniversitesi
F/1 Mudanya İskelesi-Bursa Terminali
F/3 Mudanya İskelesi-Çekirge-Heykel-Teleferik
otobüs hatları ile,

Özel araçla Bursa’dan 20 dakikalık bir yolculukla Mudanya’ya geliniyor.
Mudanya – Güzelyalı 3 km, Zeytinbağı (Trilye) 10 km, Gemlik 24 km, Yalova 120 km, İzmit 163 km, Eskişehir 179 km, Balıkesir 182 km, İstanbul 268 km, İzmir 322 km, Ankara 400 km, Adana 853 km, mesafe bulunuyor.

|NEREDE KALINIR?| |GEZİLECEK YERLER| |NE ALINIR?| |YAPMADAN DÖNME|

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. Both comments and pings are currently closed.